Jak zadbać o zęby: Szczotkuj, nitkuj i żuj bezcukrową gumę do żucia w Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej

Jak zadbać o zęby: Szczotkuj, nitkuj i żuj bezcukrową gumę do żucia w Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej
Autor Marlena Rafatus
Marlena Rafatus24.03.2024 | 8 min.

Choroby jamy ustnej, w tym próchnica, to najpowszechniejsze choroby niezakaźne na świecie według raportu WHO z 2022 roku. Zaniedbana higiena jamy ustnej może prowadzić do groźnych stanów zapalnych w całym organizmie. Na szczęście istnieją proste sposoby na utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł. W Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej poznaj 4 kroki skutecznej profilaktyki stomatologicznej: regularne szczotkowanie, używanie nitki dentystycznej, żucie bezcukrowej gumy do żucia oraz kontrole u dentysty.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej: prosta profilaktyka

Dbanie o higienę jamy ustnej to kluczowy element prawidłowej higieny jamy ustnej. Regularne nawyki związane z czyszczeniem zębów i dziąseł mogą skutecznie chronić przed groźnymi chorobami, takimi jak próchnica. 20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, który jest doskonałą okazją, aby przypomnieć sobie podstawowe zasady dbania o zęby.

Próchnica to nie tylko problem estetyczny związany z zniszczonymi zębami. To także poważne zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. Źle leczona próchnica może doprowadzić do stanów zapalnych, które mogą przerodzić się w groźne powikłania. Dane Ministerstwa Zdrowia pokazują, jak dużym problemem jest próchnica wśród Polaków – cierpi na nią niemal 82% dzieci w wieku 6 lat oraz większość dorosłych rodaków.

Regularne wizyty u dentysty kluczowe

Jednym z filarów prawidłowej profilaktyki stomatologicznej są regularne wizyty kontrolne u dentysty. Specjalista może nie tylko na bieżąco monitorować stan uzębienia, ale również udzielać fachowych porad dotyczących codziennej pielęgnacji zębów i jamy ustnej w domu. Regularne przeglądy pozwalają także na wczesne wykrycie ewentualnych niepokojących objawów i szybkie podjęcie skutecznego leczenia.

Podczas wizyty dentysta może także wykonać profesjonalne czyszczenie zębów z kamienia nazębnego oraz osadu, którego nie jesteśmy w stanie usunąć podczas domowej higieny. To niezwykle ważne, ponieważ pozostawione złogi są doskonałą pożywką dla bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy.

Proste kroki dla zdrowych zębów: szczotkowanie i nitka

Podstawą profilaktyki próchnicy jest codzienna, staranna higiena jamy ustnej przeprowadzana w domu. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane zadanie – wystarczą cztery proste kroki, aby skutecznie zadbać o zdrowie zębów i dziąseł:

 • Regularne szczotkowanie zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie
 • Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nitki dentystycznej lub innych specjalistycznych przyborów
 • Żucie bezcukrowej gumy do żucia po posiłkach, kiedy nie ma możliwości natychmiastowego umycia zębów
 • Regularne kontrole stomatologiczne u dentysty

Technika szczotkowania ma znaczenie

Aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy, warto zwrócić uwagę nie tylko na regularność szczotkowania, ale również na odpowiednią technikę. Eksperci zalecają stosowanie ruchów poziomych oraz okrężnych, obejmujących wszystkie powierzchnie zębów: zewnętrzne, wewnętrzne oraz żucia. Równie istotne jest używanie szczoteczki o odpowiedniej twardości i regularnej jej wymianie na nową.

Podczas codziennej higieny nie można zapominać także o oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nitki dentystycznej. To właśnie w tych trudno dostępnych miejscach najczęściej gromadzą się resztki jedzenia, które są idealną pożywką dla szkodliwych bakterii próchnicotwórczych.

Przybory do higieny jamy ustnej Częstotliwość użycia
Szczoteczka do zębów 2 razy dziennie
Nitka dentystyczna 1 raz dziennie
Bezcukrowa guma do żucia Po posiłkach, gdy nie można umyć zębów

Czytaj więcej: Najbardziej romantyczne i rozważne znaki zodiaku: charakterystyka i zgodność znaków astrologicznych

Bezcukrowa guma do żucia chroni zęby przed próchnicą

Współczesny styl życia częSto związany jest z ciągłym spieszeniem się i niesystematycznym odżywianiem. W takiej sytuacji nie zawsze mamy możliwość umycia zębów bezpośrednio po posiłku. Wówczas z pomocą może przyjść bezcukrowa guma do żucia, która stanowi cenne uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej.

"Żucie przez kilka minut bezcukrowej gumy po posiłkach i przekąskach pomaga chronić zęby. Stymuluje bowiem przepływ śliny – naturalnej substancji chroniącej jamę ustną. Ślina wypłukuje resztki jedzenia i neutralizuje kwasy powstające z płytki nazębnej, chroniąc tym samym szkliwo." - mówi prof. Marzena Dominiak, prezydentka Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Żucie bezcukrowej gumy przez kilkanaście minut po posiłku to skuteczny sposób na pozbycie się pozostałości jedzenia z powierzchni zębów. Bezpieczna dla szkliwa substancja żucia podwaja także wydzielanie śliny, której skład naturalnie zobojętnia i usuwa szkodliwe kwasy wytwarzane przez bakterie.

Unikaj gumy z cukrem

Należy jednak pamiętać, że korzystne właściwości mają wyłącznie gumy produkowane bez dodatku cukru. Gumy zawierające ten składnik mogą wręcz przyczyniać się do rozwoju próchnicy, dostarczając bakteriom pożywki do ich namnażania. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić skład kupowanej gumy i wybierać te w 100% bezcukrowe.

Zdrowe zęby i uśmiech poprawiają samopoczucie i pewność siebie

Zdjęcie Jak zadbać o zęby: Szczotkuj, nitkuj i żuj bezcukrową gumę do żucia w Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej

Oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych, regularna higiena jamy ustnej przynosi również inne, mniej oczywiste zalety. Liczne badania naukowe dowodzą, że osoby ze zdrowym uzębieniem i pięknym uśmiechem są postrzegane jako bardziej pewne siebie, przyjazne i otwarte. Nie bez powodu usmiech często nazywany jest naszą najlepszą wizytówką.

Naukowcy są zgodni, że uśmiech wpływa nie tylko na sposób, w jaki jesteśmy odbierani przez inne osoby, ale także na nasze własne samopoczucie. Ludzie, którzy często się uśmiechają, sprawiają wrażenie bardziej szczęśliwych i pozytywnie nastawionych do otoczenia. Stosunkowo niewielki wysiłek wkładany w codzienną higienę jamy ustnej może więc mieć zaskakująco duże przełożenie na nasze życie zawodowe i prywatne.

 • Zdrowy uśmiech ułatwia nawiązywanie nowych kontaktów
 • Osoby uśmiechnięte postrzegane są jako bardziej pewne siebie
 • Uśmiech zmniejsza poziom stresu i napięcia
 • Regularne uśmiechanie się może obniżyć ciśnienie krwi

Zdrowe nawyki higieny jamy ustnej buduj od młodości

Choć wiele osób dopiero w dorosłym życiu zaczyna doceniać znaczenie systematycznej higieny jamy ustnej, specjaliści są zgodni, że prawidłowe nawyki warto kształtować już od najmłodszych lat. Dzięki temu dzieci od samego początku będą miały świadomość, jak istotne jest dbanie o zęby i regularnie będą te zasady stosować.

Rola rodziców w wychowywaniu dzieci do higieny jamy ustnej jest trudna do przecenienia. To od domowego środowiska w znacznej mierze zależy, czy nawyki związane z myciem zębów i wizytami kontrolnymi u dentysty zostaną w dziecku wypracowane na całe życie. Budowanie prozdrowotnych zachowań przynosi także ogromne korzyści zdrowotne, ponieważ dzięki temu dzieci będą miały większą szansę na zachowanie zdrowego uzębienia do późnej starości.

Próchnica już u najmłodszych dzieci

Dane Ministerstwa Zdrowia pokazują, jak poważnym problemem jest próchnica już wśród najmłodszych dzieci. Z raportu wynika, że choroba ta dotyka aż 82% polskich sześciolatków. To alarmujący sygnał, który pokazuje, jak ważne jest nie tylko promowanie zasad prawidłowej higieny wśród dorosłych, ale również edukacja na temat profilaktyki stomatologicznej w jak najwcześniejszym etapie życia dziecka.

Próchnica groźna dla dorosłych i dzieci: skala problemu

Niestety próchnica to nie tylko bolączka najmłodszych, ale również poważny problem wśród dorosłych Polaków. Jak pokazują dane z Ministerstwa Zdrowia, na problemy z uzębieniem cierpi niemal każdy rodak. Skalę zaniedbań w profilaktyce nazywa się nawet epidemią próchnicy w Polsce.

Wiek Odsetek osób dotkniętych próchnicą
6 lat 82%
Dorośli Niemal 100%

Tak duża skala problemu pokazuje, jak ważna jest systematyczna profilaktyka oraz wczesna edukacja w zakresie higieny jamy ustnej. Tylko dzięki kształtowaniu prawidłowych nawyków od najmłodszych lat oraz regularnym kontrolom stomatologicznym możliwe jest skuteczne przeciwdziałanie tej groźnej dla zdrowia chorobie.

Podsumowanie

Regularne dbanie o zęby i higiena jamy ustnej to podstawa profilaktyki próchnicy. W Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej warto przypomnieć sobie o czterech kluczowych krokach: szczotkowaniu pastą z fluorem, używaniu nitki dentystycznej, żuciu bezcukrowej gumy do żucia po posiłkach oraz regularnych wizytach kontrolnych u dentysty. Stosowanie się do tych zasad nie tylko chroni przed groźnymi chorobami zębów, ale także korzystnie wpływa na pewność siebie i samopoczucie.

Pielęgnacja uzębienia szczotką, nitką i bezcukrową gumą do żucia to podstawowe nawyki, które warto wyrobić sobie już od najmłodszych lat. Tylko systematyczna higiena, połączona z edukacją oraz kontrolami u stomatologa, pozwala skutecznie przeciwdziałać próchnicy dotykającej ogromną część polskiego społeczeństwa – nawet najmłodsze dzieci.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Tworzenie Mapy Marzeń na Komputerze: Proste Kroki do Mapy Szczęścia
 2. Paznokcie w Kolorze Bordowym: Jeden Krok do Idealnego Stylu z Paznokciami Bordo i Swetrami do Sukienek
 3. Jak Pokonać Lęk Przed Bliskością i Strach Przed Związkiem - Odkryj Terapie i Poznaj Fobię Bliskości
 4. Pracownicy zdalni zwalniani częściej niż studio. Eksperci wskazują powód.
 5. Zapachy inspirowane francuskimi perfumami – Lenor Haute Couture fascynujący wybór
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marlena Rafatus
Marlena Rafatus

Jako psycholożka i terapeutka par specjalizuję się w problemach związkowych. Na blogu dzielę się wiedzą, jak budować udane relacje oparte na zrozumieniu, szacunku i zaspokajaniu potrzeb partnera. Pokazuję jak skutecznie komunikować się w związkach i unikać toksycznych zachowań prowadzących do cierpienia

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły