Ciekawostki o Szymborskiej - nieznane fakty o życiu Wisławy Szymborskiej

Ciekawostki o Szymborskiej - nieznane fakty o życiu Wisławy Szymborskiej
Autor Mikołaj Kowalski
Mikołaj Kowalski20 listopada 2023 | 8 min

Ciekawostki o Szymborskiej to pasjonująca podróż w nieznane fakty z życia wybitnej polskiej poetki, Wisławy Szymborskiej. Artykuł odsłania kulisy jej dzieciństwa, młodości, pracy pisarskiej i sukcesów zawodowych. Poznamy mało znane epizody z życia noblistki, jej pasje i rozterki. To świetna okazja, aby lepiej poznać tę niezwykłą osobowość świata poezji.

Kluczowe wnioski:
  • Szymborska jako dziecko uwielbiała czytać książki i pisać własne opowiadania.
  • W młodości przez pewien czas sympatyzowała z komunizmem, co później mocno krytykowała.
  • Jej ulubionym zajęciem były długie spacery, podczas których czerpała inspiracje.
  • Miała rozległą wiedzę z wielu dziedzin, interesowała się m.in. historią i filozofią.
  • Zaskakujące było jej skromne podejście do sławy, uwielbiała ciszę i spokój.

Wisława Szymborska ciekawostki, Ciekawostki o Wisławie Szymborskiej

Młodość Wisławy Szymborskiej - nieznane fakty

Wisława Szymborska urodziła się w 1923 roku w małej miejscowości pod Krakowem. Jej dzieciństwo przypadło więc na trudne lata dwudziestolecia międzywojennego. Rodzice Szymborskiej prowadzili niewielkie gospodarstwo rolne, więc przyszła noblistka wychowała się w skromnych warunkach. Jako młoda dziewczyna uwielbiała już wtedy czytać książki i pisać własne opowiadania. Marzyła o karierze pisarki.

W czasach szkolnych Szymborska zetknęła się z ideologią komunistyczną. Przez pewien czas sympatyzowała z komunizmem, co w późniejszych latach mocno krytykowała. Po maturze przeniosła się do Krakowa, gdzie podjęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam aktywnie działała w organizacjach studenckich. W 1945 roku wstąpiła do Polskiej Partii Robotniczej.

Studencka działalność

Szymborska jako młoda studentka angażowała się w działalność polityczną i społeczną. W latach 1945-1948 była redaktorem dwutygodnika studenckiego „Życie Akademickie”. Pisywała także artykuły do innych pism akademickich. Dała się wtedy poznać jako zapalona komunistka, co z biegiem czasu mocno krytykowała.

Po studiach Szymborska na krótko przeniosła się do Warszawy. W 1950 roku zamieszkała jednak na stałe w Krakowie, gdzie spędziła większość swojego życia. W tym mieście stworzyła najważniejsze dzieła swojej twórczości.

Praca literacka Szymborskiej - ciekawe ciekawostki

Szymborska zadebiutowała tomikiem wierszy w 1945 roku, mając zaledwie 22 lata. W jej twórczości dało się dostrzec wpływy socrealizmu, co z biegiem lat uległo zmianie. Szymborska stopniowo porzucała schematy narzucane przez ówczesną władzę i zaczęła pisać w bardziej osobistym, refleksyjnym stylu.

Jej wiersze cechuje precyzja słowa, inteligencja i lekki ton. Szymborska sięga po codzienne tematy, opisując je z przenikliwą wrażliwością. Często podejmuje tematy egzystencjalne - kondycję człowieka, sens życia, kruchość istnienia. Robi to z autoironią i sporym dystansem.

Najważniejsze zbiory poezji

Do najważniejszych tomików Szymborskiej zaliczają się m.in. „Wołanie do Yeti” (1957), „Sól” (1962) i „Wszelki wypadek” (1972). Przełomem okazał się tom „Wielka liczba” z 1976 r., w którym noblistka osiągnęła dojrzałość stylistyczną. Późniejsze zbiory to m.in. „Ludzie na moście” (1986) i „Koniec i początek” (1993).

W 1996 roku Szymborska otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, co przyniosło jej światowy rozgłos. Do końca życia aktywnie tworzyła, publikując m.in. tomiki „Chwila” (2002) i „Wystarczy” (2011). Zmarła w 2012 roku w wieku 88 lat.

Poezja Szymborskiej to niezwykła mieszanka głębokiej zadumy i lekkiego tonu, melancholii i ironii. Dzięki temu jej wiersze od lat poruszają czytelników na całym świecie.

Dzieciństwo poetyckiej noblistki - zaskakujące fakty

Choć Szymborska jako dorosła poetka unikała rozgłosu, jej dzieciństwo zapowiadało niepospolitą osobowość. Jako kilkuletnia dziewczynka uwielbiała już książki, które pochłaniała niemal bez przerwy. Czytała wszystko, co wpadło jej w ręce - od baśni, przez literaturę piękną, aż po podręczniki szkolne starszego rodzeństwa.

Mała Wisława ujawniła też niezwykły talent pisarski. Jako kilkunastolatka zaczęła pisać własne opowiadania i wierszyki, które chętnie prezentowała znajomym. Już wtedy dała się poznać jako niezwykle wrażliwe i kreatywne dziecko o literackich zdolnościach.

Lata szkolne

Szymborska nie należała do prymusów w szkole - większość przedmiotów (poza polskim) przychodziło jej z trudem. Jednak nauczyciele dostrzegali jej nieprzeciętną wrażliwość i zamiłowanie do literatury. Doradzali rodzicom, by kierowali córkę na studia polonistyczne. I tak właśnie się stało - po maturze Szymborska wyjechała do Krakowa, by rozpocząć wymarzone studia.

Okres szkolny noblistki był trudny z powodu wybuchu II wojny światowej. Maturę zdawała już w warunkach okupacji niemieckiej w 1941 roku. Te wydarzenia na zawsze wpłynęły na jej twórczość i światopogląd.

Wiersze Szymborskiej w odmiennych kontekstach

Ciekawostki o Szymborskiej - nieznane fakty o życiu Wisławy Szymborskiej

Twórczość Szymborskiej cechuje ponadczasowość - jej wiersze, choć pisane w konkretnym kontekście historycznym, zachowują aktualność i uniwersalne przesłanie. Dzieje się tak za sprawą refleksyjnego, filozoficznego charakteru jej poezji.

Np. słynny „Wisława Szymborska - CV”, w którym noblistka podsumowuje swoje życie, powstał w latach 70. XX wieku. Jednak wiersz ten wciąż zachowuje mocne oddziaływanie na współczesnych czytelników, dotykając ponadczasowych tematów życia, śmierci i sensu istnienia.

Podobnie jest z wieloma innymi utworami Szymborskiej. Wiersze takie jak „Nic dwa razy”, „Radość pisania” czy „Catullus LXVI” poruszają fundamentalne zagadnienia ludzkiej egzystencji w sposób aktualny także dzisiaj. Dlatego wciąż znajdują żywy oddźwięk wśród czytelników.

Tytuł wiersza Kontekst historyczny
"Nic dwa razy" Lata 60. XX wieku
"Wisława Szymborska - CV" Lata 70. XX wieku

Nagroda Nobla dla Szymborskiej - kulisy wyboru

W 1996 roku Szymborska została laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Był to zaskakujący wybór, gdyż noblistka należała do grona poetów niszowych, nieznanych szerokiej publiczności. Jak doszło do tej nobilitacji?

Szwedzka Akademia doceniła w twórczości Szymborskiej jej precyzję słowa, finezję i kunszt poetycki. Podkreślano też wyjątkową muzykalność jej wierszy, które brzmią jak piosenki. Poza tym nobliści wskazywali na jej niebanalne podejście do codzienności i zwykłych spraw ludzkich.

Co ciekawe, sama poetka przyjęła wiadomość o Nagrodzie Nobla z niedowierzaniem i zakłopotaniem. Tego typu rozgłos nie był jej potrzebny ani miły. Jednak ostatecznie zaakceptowała zaszczytne wyróżnienie.

Prywatne życie i pasje poetki - zaskakujące rewelacje

Szymborska stroniła od rozgłosu i rzadko opowiadała o swoim życiu prywatnym. Jednak z tego, co wiadomo, była osobą niezwykle skromną, wręcz ascetyczną. Unikała luksusu, zbytku i wystawnych przyjęć. Wolny czas spędzała najchętniej na spacerach lub lekturze książek.

Co ciekawe, miała bardzo szerokie zainteresowania. Pasjonowała się m.in. historią, filozofią, muzyką poważną i malarstwem. Była erudytką o rozległej wiedzy humanistycznej. Jednak prywatnie pozostawała osobą prostą i skromną.

  • Unikała rozgłosu medialnego i żyła bardzo skromnie.
  • Uwielbiała spacery, podczas których czerpała inspiracje.

Szymborska nigdy nie wyszła za mąż ani nie miała dzieci. Jej wielką miłością była poezja, której poświęciła całe życie. Zmarła w 2012 roku mając 89 lat. Do końca zachowała młodość ducha i niezależność myśli.

Podsumowanie

Artykuł "Wisława Szymborska ciekawostki, Ciekawostki o Wisławie Szymborskiej" przybliżył sylwetkę wybitnej polskiej poetki, prezentując mało znane fakty z jej życia. Poznaliśmy dzieciństwo przyszłej noblistki, jej młodzieńczą działalność i drogę twórczą. Dowiedzieliśmy się o kulisach przyznania Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla, a także o jej pasjach i upodobaniach.

Okazuje się, że Szymborska od najmłodszych lat pasjonowała się literaturą. Już jako dziecko ujawniła niezwykły talent pisarski. W młodości dała się ponieść ideologii komunistycznej, co później mocno krytykowała. Jej poezja, choć osadzona w konkretnym kontekście historycznym, porusza ponadczasowe tematy. Samą Szymborską cechowała niezwykła skromność i prostota. Stroniła od rozgłosu, a wolny czas spędzała na spacerach i lekturze.

Artykuł przybliżył postać wybitnej polskiej poetki, ukazując mniej znane epizody z jej życia. Dzięki niemu lepiej rozumiemy drogę twórczą Szymborskiej i to, co kierowało noblistką. Lektura tego tekstu to świetna okazja, by głębiej poznać tę niezwykłą postać polskiej literatury.

Podsumowując, artykuł w ciekawy sposób zaprezentował sylwetkę Wisławy Szymborskiej, snując opowieść o jej losach, pasjach i dokonaniach. Dostarczył wielu fascynujących informacji o noblistce, pokazując ją z ludzkiej, prywatnej strony. Z pewnością lektura warta polecenia dla miłośników poezji Szymborskiej.

5 Podobnych Artykułów

  1. Tworzenie Mapy Marzeń na Komputerze: Proste Kroki do Mapy Szczęścia
  2. Nietypowy zakaz w Japonii? Rząd wydał ostrzeżenie dla turystów i cyfrowych nomadów
  3. Oblicz swoj Horoskop urodzeniowy z pomocą Kosmogram kalkulatora
  4. Rozumienie Rany Narcystycznej: Omówienie i Wskazówki do Leczenia
  5. Pracownicy zdalni zwalniani częściej niż studio. Eksperci wskazują powód.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mikołaj Kowalski
Mikołaj Kowalski

Będąc trenerem rozwoju osobistego i autorem książek motywacyjnych, piszę porady jak lepiej zarządzać swoim życiem, stawiać cele i je konsekwentnie realizować.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły