Catcalling - jak reagować na przekraczanie granic?

Catcalling - jak reagować na przekraczanie granic?
Autor Kamila Stanek
Kamila Stanek28 grudnia 2023 | 8 min

Catcalling stał się niestety codziennością wielu kobiet. Niechciane komentarze czy zaczepki ze strony obcych mężczyzn w przestrzeni publicznej to upokarzające i krzywdzące zjawisko. Wielu z nas zostało kiedyś dotkniętych tym problemem. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak rozpoznać catcalling i właściwie zareagować, gdy ktoś przekracza nasze granice. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak poradzić sobie w takich sytuacjach oraz jak skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku.

Jak rozpoznać catcalling?

Catcalling to zjawisko, z którym spotyka się bardzo wiele kobiet. Polega na tym, że obcy mężczyźni zaczepiają kobiety w przestrzeni publicznej, wypowiadając pod ich adresem komentarze o charakterze seksualnym lub seksistowskim. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie z catcallingiem?

Przede wszystkim catcalling polega na niechcianych zaczepkach. Mogą mieć one różną formę - od gwizdów, przez wulgarne komentarze na temat wyglądu, aż po nachalne pytania o życie seksualne. Najczęściej sprawcami są obcy mężczyźni, a ofiarami kobiety - choć zdarza się odwrotnie. Kluczowe jest to, że osoba zaczepiana nie wyraziła na to zgody i czuje się tym zachowaniem skrzywdzona lub zawstydzona.

Catcalling ma miejsce w przestrzeni publicznej - na ulicy, w parku, komunikacji miejskiej itp. Bywa, że sprawca podąża za ofiarą lub zbliża się do niej, co potęguje poczucie zagrożenia. Niejednokrotnie zaczepki mają charakter agresywny, wulgarny, poniżający. Celem jest wywołanie dyskomfortu i zastraszenie drugiej osoby.

Podsumowując, catcalling to niechciane, seksistowskie komentarze kierowane do kobiet w przestrzeni publicznej. Każda z nas powinna czuć się bezpiecznie, bez względu na to, jak jest ubrana i dokąd się udaje. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać i zareagować na to zjawisko.

Przykłady catcallingu

Oto kilka typowych przykładów zachowań, które kwalifikują się jako catcalling:

 • gwizdy, mlaskanie językiem lub inne odgłosy kierowane pod adresem kobiety
 • komentarze na temat wyglądu, np. "ale masz nogi!", "ładna buzia"
 • wulgarne teksty w rodzaju "masz super cycki", "ładna dupa"
 • nagabywanie z pytaniami o numer telefonu lub propozycjami randki
 • podążanie za kobietą lub blokowanie jej drogi

Jak reagować na catcalling? Zignoruj lub oddal się.

Co zrobić, gdy doświadczymy catcallingu? Jak zareagować? Choć chciałoby się ostro postawić granice, nie zawsze jest to możliwe lub bezpieczne. Dlatego lepiej zignorować sprawcę i oddalić się z miejsca zdarzenia.

Zignorowanie catcallera i brak reakcji z naszej strony może być dobrą metodą. Sprawca liczy na to, że wywoła emocje i zainteresowanie swoją zaczepką. Jeśli zachowamy obojętność, może to zniechęcić go do dalszych działań.

Równie dobrym rozwiązaniem jest oddalenie się - schowanie się za rogiem ulicy, wejście do sklepu, przesiadka do innego wagonu metra. Ważne, by zrobić to spokojnie, bez bieganiny i paniki. Można też schować się w tłumie przechodniów lub dołączyć do jakiejś grupy.

Jeśli catcalling ma miejsce w pracy, warto zgłosić sprawę przełożonemu lub działowi HR. Firma powinna zareagować na takie zachowanie pracownika i wyciągnąć konsekwencje.

Kiedy reagować stanowczo?

Zdecydowana reakcja z naszej strony jest wskazana, gdy sprawca nie odpuszcza, zachowuje się agresywnie lub stanowi realne zagrożenie. Wówczas można:

 • krzyknąć "Nie!" lub "Przestań!"
 • zgłosić incydent policji
 • nagłośnić sprawę w mediach społecznościowych

Pamiętajmy jednak o własnym bezpieczeństwie. Jeśli sytuacja jest niebezpieczna, lepiej uciec i wezwać pomoc.

Czytaj więcej: Naprawdę pyszne napoje czekoladowe, które rozbujają twoje kubki smakowe

Jak bezpiecznie zareagować na catcalling? Wezwij pomoc lub dołącz do grupy.

Catcalling to przykre i niepokojące zjawisko. Ważne, by potrafić na nie zareagować w sposób bezpieczny dla siebie. Oto kilka wskazówek.

Gdy doświadczamy catcallingu, dobrze jest rozejrzeć się, czy w pobliżu nie ma osób, które mogłyby nam pomóc. Możemy poprosić przechodniów o interwencję lub dołączyć do jakiejś grupy, aby nie zostać samemu ze sprawcą.

Można też głośno zawołać o pomoc - to zwróci uwagę innych ludzi i być może odstraszy sprawcę. Warto zapamiętać rysopis napastnika oraz zanotować numery rejestracyjne pojazdów, którymi się poruszał.

Jeśli zaczepki mają miejsce w pracy, należy powiadomić przełożonego i poprosić o interwencję. Można też zwrócić się do zaufanej osoby z firmy z prośbą o asystę w drodze do samochodu czy stacji metra.

Bardzo przydatne są aplikacje mobilne przeznaczone dla osób zagrożonych. Umożliwiają one wezwanie pomocy jednym kliknięciem. Warto je mieć pod ręką.

Najważniejsze to zachować zimną krew i unikać konfrontacji, która może eskalować niebezpieczną sytuację. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Jak pomóc ofierze catcallingu? Okazuj wsparcie i zrozumienie.

Catcalling - jak reagować na przekraczanie granic?

Co zrobić, gdy jesteśmy świadkami sytuacji, w której ktoś dopuszcza się catcallingu wobec innej osoby? Powinniśmy zareagować i okazać wsparcie osobie pokrzywdzonej.

Możemy zagadnąć ofiarę, udając znajomość, aby dać jej szansę na oddalenie się od napastnika. Można też zwrócić się do sprawcy z prośbą o zaprzestanie takiego zachowania lub wezwać pomoc.

Dobrze jest zapytać ofiarę, czy potrzebuje pomocy i w jaki sposób możemy ją wesprzeć. Nie zawsze interwencja jest wskazana - ważne, by postępować zgodnie z wolą osoby pokrzywdzonej.

Po zdarzeniu warto porozmawiać z ofiarą i okazać jej zrozumienie. Można powiedzieć: "Przykro mi, że to przeszłaś. To nie była twoja wina". Taka rozmowa pomoże odzyskać poczucie godności.

Świetnym wsparciem jest pomoc w zgłoszeniu incydentu na policję lub podanie danych sprawcy w mediach społecznościowych, o ile ofiara wyrazi na to zgodę.

Bądźmy uważni wobec innych i reagujmy na catcalling. Nasza postawa może wiele zmienić i zapobiec wyrządzeniu krzywdy drugiemu człowiekowi.

Dlaczego ludzie się catcallingu dopuszczają? Przez patriarchalne nastawienie.

Skąd bierze się zjawisko catcallingu i dlaczego wciąż jest tak powszechne? Źródeł tego problemu należy upatrywać w patriarchalnym modelu społeczeństwa i przekonaniu, że mężczyźni mają prawo komentować ciała kobiet.

W patriarchacie funkcjonuje przeświadczenie, że kobieta istnieje w przestrzeni publicznej dla oka mężczyzny. Jej ciało i seksualność traktowane są jako towar, który można bezkarnie konsumować. Stąd bierze się poczucie bezkarności i przyzwolenia na catcalling.

Sprawcy często dehumanizują kobiety, postrzegając je jako obiekty, a nie podmioty. Uważają, że ich zachowanie jest komplementem, a nie formą molestowania. Brakuje im empatii i zrozumienia dla uczuć osoby zaczepianej.

Walka z catcallingiem wymaga zmiany postaw społecznych i wychowania młodych pokoleń w duchu szacunku dla drugiego człowieka. Mężczyźni muszą zrozumieć, że ciało kobiety należy tylko do niej samej.

Jak wyeliminować catcalling z przestrzeni publicznej? Edukacja i egzekwowanie prawa.

Jak poradzić sobie ze zjawiskiem catcallingu i wyeliminować je z przestrzeni publicznej? Niezbędne są dwie rzeczy - edukacja oraz egzekwowanie istniejących przepisów prawa.

Kluczowa jest edukacja - zarówno kobiet, by umiały rozpoznać i zgłaszać catcalling, jak i mężczyzn na temat szacunku dla drugiej osoby. Tematy dotyczące przemocy i dyskryminacji powinny być poruszane na wszystkich etapach nauki.

Ważne też, by egzekwować prawo - policja i prokuratura muszą traktować catcalling jak przestępstwo i ścigać sprawców. Dziś często bagatelizują ten problem lub obwiniają ofiary. Tymczasem catcalling jest poniżający i niebezpieczny.

Miasta mogą walczyć z catcallingiem poprzez monitoring i patrole straży miejskiej. Z kolei kampanie społeczne pomagają nagłośnić problem i stygmatyzować sprawców.

Walka z catcallingiem wymaga wysiłku całego społeczeństwa. Ale dzięki wspólnym działaniom możemy sprawić, że ulice staną się bezpieczniejsze, a kobiety będą mogły się po nich poruszać bez obaw.

Podsumowanie:

Catcalling jest przykrym zjawiskiem, z którym spotyka się bardzo wiele kobiet. Polega na niechcianych, seksistowskich komentarzach czy zaczepkach ze strony obcych mężczyzn w przestrzeni publicznej. Często ma charakter wulgarny i poniżający. Choć nie jest łatwo na nie zareagować, istnieją sposoby, by poradzić sobie w takiej sytuacji - na przykład ignorowanie sprawcy lub proszenie o pomoc przechodniów. Ważne też, by wspierać ofiary catcallingu i piętnować to szkodliwe zjawisko. Dzięki wysiłkowi całego społeczeństwa możemy wyeliminować je z naszego otoczenia.

Catcalling bierze się z patriarchalnego przekonania, że mężczyźni mają prawo komentować ciała kobiet. Dlatego kluczowa jest edukacja - zarówno kobiet, by umiały bronić swoich granic, jak i mężczyzn, by okazywali szacunek drugiemu człowiekowi. Równie ważne jest egzekwowanie prawa i piętnowanie sprawców. Tylko w ten sposób można zmienić postawy społeczne i położyć kres temu problemowi.

Nie bójmy się reagować, gdy widzimy catcalling. Nasza postawa ma znaczenie. Okazujmy wsparcie osobom pokrzywdzonym i nagłaśniajmy ten problem. Razem możemy sprawić, że ulice staną się przyjazną przestrzenią dla wszystkich, niezależnie od płci. Nie pozwólmy, by kogokolwiek spotykały przykrości tylko za to, kim jest.

Catcalling to napaść na godność drugiego człowieka. Ale reagując w porę i w odpowiedni sposób, możemy go wyeliminować z naszego otoczenia. Nie bądźmy obojętni i wspierajmy się nawzajem. Razem zbudujmy świat wolny od przemocy i pogardy.

Najczęstsze pytania

Catcalling to zjawisko polegające na tym, że obcy mężczyźni zaczepiają kobiety w przestrzeni publicznej, zadając im niechciane, seksistowskie pytania lub rzucając komentarze na temat ich wyglądu czy ciała. Ma to na celu zastraszenie i upokorzenie kobiety.

Catcalling objawia się niechcianymi komentarzami lub pytaniami, np. na temat piersi, pośladków czy nóg. Mogą pojawić się też gwizdy, mlaskanie językiem lub wulgarne gesty. Celem jest zawstydzenie kobiety.

Najlepiej zignorować sprawcę i oddalić się z miejsca zdarzenia. Można też odwrócić się i stanowczo powiedzieć "Nie!". Jeśli to nie pomaga, dobrze wezwać pomoc innych osób.

Możemy zagadać ofiarę, udając znajomość, aby ułatwić jej oddalenie się. Możemy też zwrócić się do sprawcy z prośbą o zaprzestanie lub wezwać pomoc. Najważniejsze to okazać wsparcie.

Niezbędna jest edukacja społeczeństwa i egzekwowanie prawa przez policję. Ważne też, by reagować i wspierać ofiary. W ten sposób możemy wyeliminować to szkodliwe zjawisko.

5 Podobnych Artykułów

 1. Tworzenie Mapy Marzeń na Komputerze: Proste Kroki do Mapy Szczęścia
 2. Nietypowy zakaz w Japonii? Rząd wydał ostrzeżenie dla turystów i cyfrowych nomadów
 3. Paznokcie w Kolorze Bordowym: Jeden Krok do Idealnego Stylu z Paznokciami Bordo i Swetrami do Sukienek
 4. Jak Pokonać Lęk Przed Bliskością i Strach Przed Związkiem - Odkryj Terapie i Poznaj Fobię Bliskości
 5. Pracownicy zdalni zwalniani częściej niż studio. Eksperci wskazują powód.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kamila Stanek
Kamila Stanek

Jestem coachem randkowym z 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się we wspieraniu singli w nawiązywaniu wartościowych relacji uczuciowych. Na blogu dzielę się sprawdzonymi technikami flirtu, small talku i umawiania randkowych spotkań. Dodaję odwagi, by każdy mógł przeżywać spełnienie w miłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły