Powrót Bunkier Sztuki do Krakowa: kultowe miejsce na artystycznej mapie miasta

Powrót Bunkier Sztuki do Krakowa: kultowe miejsce na artystycznej mapie miasta
Autor Kamila Stanek
Kamila Stanek22.04.2024 | 5 min.

Powrót Bunkier Sztuki do Krakowa to dobra wiadomość dla wszystkich miłośników sztuki. Kultowe miejsce, będące jedną z najważniejszych polskich instytucji kultury prezentujących sztukę współczesną, znów otworzyło swoje podwoje po 3 latach remontu. Odnowiony modernistyczny Pawilon Wystawowy zaprasza zwiedzających od 8 lutego, a pełną działalność artystyczną i edukacyjną Bunkier Sztuki wznowi 29 lutego. Nie można przeoczyć tego wydarzenia, jeśli interesuje nas sztuka i kultura w Krakowie.

Odnowiony modernistyczny Pawilon Wystawowy Bunkra Sztuki

Kraków zyskał kolejne wyjątkowe miejsce na mapie miasta. Mowa o odnowionym Pawilonie Wystawowym Bunkra Sztuki, który 8 lutego ponownie otworzył swoje podwoje. Modernistyczny budynek z charakterystyczną fasadą był zamknięty na 3 lata z uwagi na kompleksowy remont.

Prace modernizacyjne objęły m.in. system ogrzewania i wentylacji, oświetlenie i nagłośnienie. Nie zmienił się natomiast układ wnętrz i sal ekspozycyjnych. Dzięki temu Bunkier Sztuki zachował swój wyjątkowy, industrialny klimat, który przez lata zdobył uznanie zwiedzających i stał się punktem obowiązkowym na artystycznej mapie Krakowa.

Goście, którzy 8 lutego jako pierwsi zwiedzili odnowiony Pawilon, nie szczędzili pochwał. Podkreślali, że budynek odzyskał blask, a charakterystyczne elementy architektury brutalizmu zostały pięknie wyeksponowane.

Legendarna instytucja kultury

Bunkier Sztuki to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc na mapie Krakowa. Prestiżowa galeria sztuki współczesnej działa w mieście od 1965 roku i przez ten czas zyskała status legendy oraz jednego z symboli życia artystycznego.

W ciągu ponad 50 lat działalności, Bunkier Sztuki gościł prace najwybitniejszych artystów i prezentował czołowe kierunki w sztuce. To właśnie tutaj odbywały się premierowe pokazy, przełomowe wystawy i wydarzenia, które na stałe zapisały się w historii polskiej kultury. Nic więc dziwnego, że po 3-letniej przerwie, powrót tej legendarnej instytucji jest tak wyczekiwany.

Uroczyste otwarcie z rzeźbą Maziarskiej

Na uroczystość ponownego otwarcia Pawilonu Wystawowego, Bunkier Sztuki zaprosił 8 lutego wybranych gości. Wydarzeniu towarzyszyło odsłonięcie kamiennej rzeźby autorstwa Jadwigi Maziarskiej - wybitnej, krakowskiej artystki, której pracownia mieści się Vis a vis, w Galerii Krzysztofory.

Obecność dzieła Maziarskiej nie jest przypadkowa. Artystka od lat związana jest z Bunkrem Sztuki, a prezentacja jej rzeźby idealnie wpisała się w święto powrotu tej nietuzinkowej instytucji na artystyczną mapę Krakowa.

Pełna działalność artystyczna i edukacyjna od 29 lutego

Choć Bunkier Sztuki otworzył swoje podwoje, to pełną działalność wznowi dopiero 29 lutego. Wtedy ruszy regularne wystawiennictwo oraz cykl wydarzeń artystycznych, edukacyjnych i popularyzatorskich. Będą prezentacje z kolekcji Bunkra, spotkania z artystami, wykłady, warsztaty, koncerty i oprowadzania kuratorskie.

Bunkier Sztuki wraca ze wszystkim, za czym tęsknili fani sztuki współczesnej. W programie znajdą się zarówno wystawy nowe, jak i najchętniej oglądane starsze kolekcje. Zapraszamy!

Ponowne uruchomienie pełnej działalności Bunkra Sztuki to z pewnością dobra wiadomość dla wszystkich pasjonatów sztuki w Krakowie. Po 3-letniej przerwie, miasto odzyskało kultową przestrzeń spotkań ze sztuką najnowszą i jej twórcami.

Kiedy wznowienie działalności Bunkier Cafe?

Nieodłącznym elementem Bunkra Sztuki była zawsze klimatyczna kawiarnia. Na razie uruchomiono tylko niewielki punkt gastronomiczny, ale docelowo popularna Bunkier Cafe również ma powrócić.

Przedstawiciele Galerii zapowiadają, że charakterystyczny, przeszklony kubik kawiarni stanie na Placu Szczepańskim do końca 2023 roku. Tak więc wkrótce fani Bunkra będą mogli delektować się kawą nie tylko podczas zwiedzania wystaw, ale również na świeżym powietrzu.

Czytaj więcej: Najważniejsze trendy randkowe - przyszłość nawiązywania kontaktów i budowania relacji romantycznych

Bunkier Sztuki ważnym punktem na mapie Krakowa

Gdy pytamy krakowian, które miejsce kojarzy im się z artystycznym życiem miasta, z pewnością jedną z najczęstszych odpowiedzi będzie właśnie Bunkier Sztuki. Ta wyjątkowa instytucja na stałe wpisała się w pejzaż kulturalny Krakowa i zdobyła uznanie zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Teraz, po zakończonym remoncie, zyskała dodatkowy blask i znaczenie. Jej powrót to święto dla wszystkich miłośników sztuki, którzy od lat czekali na wznowienie działalności w odnowionych wnętrzach modernistycznego Pawilonu. Bunkier Sztuki na pewno ponownie stanie się nie lada atrakcją i magnesem przyciągającym artystów i gości z całej Polski.

Podsumowanie

Powrót Bunkier Sztuki do Krakowa: kultowe miejsce na artystycznej mapie miasta

Powrót Bunkra Sztuki to radosna informacja dla wszystkich miłośników sztuki współczesnej w Krakowie. Kultowa instytucja i prawdziwy symbol artystycznej mapy miasta, po 3-letnim remoncie, ponownie otworzyła odnowiony, modernistyczny Pawilon Wystawowy. Od 29 lutego rusza pełna działalność wystawiennicza i kulturalna. Bunkier Sztuki znów stanie się ważnym punktem na mapie Krakowa i miejscem spotkań pasjonatów sztuki z twórcami i ich dziełami.

Oprócz wystaw stałych i czasowych, Bunkier Sztuki proponuje bogaty program wydarzeń towarzyszących - wykłady, spotkania, warsztaty, oprowadzania kuratorskie. Działalność galerii uzupełni także powrót kultowej Bunkier Cafe, która jeszcze w tym roku stanie w sąsiedztwie Pawilonu Wystawowego.

Najczęściej zadawane pytania

Bunkier Sztuki był zamknięty na remont przez 3 lata - od 2020 do 2023 roku. W tym czasie przeprowadzono modernizację Pawilonu Wystawowego, m.in. w zakresie ogrzewania, wentylacji, oświetlenia i zabezpieczeń. Nie zmienił się układ wnętrz i sal ekspozycyjnych.

W odświeżonym modernistycznym Pawilonie Wystawowym od 29 lutego Bunkier Sztuki wznawia regularną działalność wystawienniczą i kulturalną. Czekają stałe ekspozycje z kolekcji galerii, wystawy czasowe, spotkania z artystami, wykłady, koncerty, warsztaty i oprowadzania kuratorskie.

Docelowo powróci kultowa Bunkier Cafe. Na razie działa niewielki punkt gastronomiczny, ale do końca 2023 roku stanie dobrze znany fanom galerii przeszklony kubik kawiarni na Placu Szczepańskim.

Do stałych ekspozycji wstęp jest bezpłatny. Za wstęp na czasowe wystawy specjalne obowiązują zwykle niewielkie bilety w cenie 5-10 zł. Dostępne są też karnety i zniżki dla seniorów, studentów i dzieci.

Bunkier Sztuki mieści się w samym centrum Krakowa, na Placu Szczepańskim 3a. W pobliżu znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe. Można też zaparkować na parkingu podziemnym w Galerii Krakowskiej i dojść spacerkiem przez Rynek Główny.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Tworzenie Mapy Marzeń na Komputerze: Proste Kroki do Mapy Szczęścia
  2. Nietypowy zakaz w Japonii? Rząd wydał ostrzeżenie dla turystów i cyfrowych nomadów
  3. Paznokcie w Kolorze Bordowym: Jeden Krok do Idealnego Stylu z Paznokciami Bordo i Swetrami do Sukienek
  4. Jak Pokonać Lęk Przed Bliskością i Strach Przed Związkiem - Odkryj Terapie i Poznaj Fobię Bliskości
  5. Pracownicy zdalni zwalniani częściej niż studio. Eksperci wskazują powód.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kamila Stanek
Kamila Stanek

Jestem coachem randkowym z 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się we wspieraniu singli w nawiązywaniu wartościowych relacji uczuciowych. Na blogu dzielę się sprawdzonymi technikami flirtu, small talku i umawiania randkowych spotkań. Dodaję odwagi, by każdy mógł przeżywać spełnienie w miłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły