żywa biblioteka: ludzkie historie zamiast książek

żywa biblioteka: ludzkie historie zamiast książek
Autor Kamila Stanek
Kamila Stanek15 grudnia 2023 | 5 min

Żywa biblioteka to innowacyjny projekt, którego celem jest zwalczanie stereotypów i uprzedzeń poprzez bezpośrednie spotkania z ludźmi doświadczającymi dyskryminacji. Zamiast wypożyczać książki, możesz porozmawiać z "żywą książką" i wysłuchać jej historii. Dowiesz się, jak to jest być osobą niepełnosprawną, inną narodowości czy orientacji. Poznasz prawdziwe, ludzkie doświadczenia zamiast suchych faktów. To świetny sposób na poszerzenie horyzontów i zdobycie nowej perspektywy. Dołącz do żywej biblioteki i przeczytaj człowieka!

Żywe biblioteki jako metoda zwalczania stereotypów

Żywe biblioteki to innowacyjny projekt mający na celu zwalczanie stereotypów i uprzedzeń wobec osób doświadczających dyskryminacji. Zamiast tradycyjnych książek, w żywej bibliotece można "wypożyczyć" prawdziwego człowieka i wysłuchać jego historii.

Spotkania w ramach żywej biblioteki służą budowaniu empatii i zrozumienia dla odmienności. Uczestnicy mają okazję porozmawiać z osobami, które na co dzień spotykają się ze stereotypami z powodu niepełnosprawności, orientacji seksualnej, pochodzenia etnicznego czy wyznania.

Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z drugim człowiekiem i wysłuchaniu jego historii możliwe jest przełamanie barier, zakwestionowanie fałszywych przekonań i zbudowanie bardziej otwartego społeczeństwa.

Idea żywej biblioteki

Założeniem żywej biblioteki jest hasło: "Nie oceniaj książki po okładce". Przenosząc je na grunt międzyludzki, oznacza ono potrzebę poznania drugiego człowieka i jego doświadczeń zanim wyrobimy sobie o nim opinię.

Historie ludzkich doświadczeń w walce z dyskryminacją

Żywe biblioteki stwarzają przestrzeń do dzielenia się osobistymi historiami osób stykających się na co dzień z dyskryminacją, nietolerancją i wykluczeniem społecznym.

„Żywe książki” opowiadają o swoich przeżyciach związanych z byciem innym - osobą niepełnosprawną, homoseksualną, innej narodowości, wyznania czy po prostu mającą nietypowy wygląd.

„Nigdy nie zrozumiałem, dlaczego inni traktują mnie gorzej tylko ze względu na mój wygląd” – mówi Jacek, jedna z „żywych książek”.

Dzięki żywym bibliotekom takie historie mogą zostać opowiedziane, a nie doświadczający dyskryminacji mają szansę poznać odmienną perspektywę.

Budowanie empatii poprzez rozmowę

Spotkanie z drugim człowiekiem i wsłuchanie się w jego opowieść pozwala lepiej go zrozumieć. Żywa biblioteka daje szansę zbudowania porozumienia między ludźmi.

2000 Rok powstania pierwszej żywej biblioteki w Danii
85 Liczba krajów, w których działają żywe biblioteki
Tysiące Liczba wolontariuszy będących "żywymi książkami"

Idea i powstanie żywej biblioteki w Danii

Koncepcja żywej biblioteki powstała w 2000 roku w Danii, podczas festiwalu muzycznego Roskilde Festival. Była odpowiedzią na przejawy nietolerancji i mowy nienawiści, z jakimi spotykali się uczestnicy festiwalu.

Pomysł polegał na tym, by zetknąć ze sobą osoby reprezentujące różne, często stygmatyzowane grupy społeczne. Stworzono przestrzeń do bezpośrednich rozmów w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze, co pozwoliło na lepsze zrozumienie drugiego człowieka.

Ciepłe przyjęcie projektu spowodowało, że w kolejnych latach żywe biblioteki były organizowane podczas innych festiwali w Danii. Wkrótce pomysł trafił także do innych krajów Europy.

Oficjalna metoda Rady Europy

W 2004 roku żywa biblioteka została uznana przez Radę Europy za oficjalną metodę edukacji na rzecz praw człowieka i różnorodności. Ogromny sukces spowodował jej ekspansję na inne kontynenty.

Dziś żywe biblioteki działają w ponad 80 krajach na całym świecie i angażują tysiące wolontariuszy, którzy dzielą się swoimi osobistymi historiami.

Polskie żywe biblioteki od 2007 roku

żywa biblioteka: ludzkie historie zamiast książek

W Polsce pierwsza żywa biblioteka została zorganizowana w 2007 roku w Warszawie. Od tego czasu odbyło się ponad 50 edycji w różnych miastach, m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy i Opolu.

Żywe biblioteki organizuje się w rozmaitych miejscach – na festiwalach muzycznych, w parkach, bibliotekach, domach kultury, szkołach czy firmach. Niektóre mają charakter jednorazowy, inne odbywają się cyklicznie.

W Polsce żywa biblioteka nadal się rozwija i z roku na rok przybywa chętnych, by podzielić się swoją historią lub ją wysłuchać.

  • Wrocław
  • Kraków
  • Bydgoszcz
  • Opole

To tylko część polskich miast, które gościły żywą bibliotekę.

Jak zapisać się na spotkanie z żywą książką

Aby wziąć udział w wydarzeniu żywej biblioteki, wystarczy być otwartym na drugiego człowieka i chcieć wysłuchać jego historii. Nie trzeba mieć żadnej specjalnej wiedzy czy doświadczenia.

Po przybyciu na miejsce otrzymuje się katalog dostępnych „żywych książek”. Można wybrać interesującą nas tematykę i umówić się na 30-minutowe spotkanie w kameralnej atmosferze.

Wszyscy uczestnicy żywej biblioteki zobowiązani są do poszanowania godności drugiego człowieka. Najważniejsza jest otwartość, empatia i chęć zrozumienia.

Podsumowanie

Żywe biblioteki to fascynujący projekt łamiący stereotypy i budujący porozumienie między ludźmi. Zamiast wypożyczać książki, można porozmawiać z drugim człowiekiem i wysłuchać jego historii. To szansa na zdobycie nowej, często zaskakującej perspektywy i lepsze zrozumienie odmienności.

Spotkania w ramach żywej biblioteki odbywają się w przyjaznej atmosferze. "Żywe książki" opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z dyskryminacją i stygmatyzacją. Dzięki temu możliwe jest budowanie empatii i burzenie stereotypów.

Żywa biblioteka powstała w 2000 r. w Danii i szybko zdobyła popularność w Europie, by ostatecznie rozprzestrzenić się na cały świat. Dzisiaj działa w ponad 80 krajach, angażując tysiące wolontariuszy. W Polsce z powodzeniem organizowana jest od 2007 roku.

Udział w żywej bibliotece wymaga jedynie otwartości na drugiego człowieka i chęci wysłuchania jego historii. To dobry sposób na poszerzenie horyzontów i zdobycie nowej perspektywy. Serdecznie zapraszamy do „wypożyczenia” żywej książki!

5 Podobnych Artykułów

  1. Tworzenie Mapy Marzeń na Komputerze: Proste Kroki do Mapy Szczęścia
  2. Nietypowy zakaz w Japonii? Rząd wydał ostrzeżenie dla turystów i cyfrowych nomadów
  3. Paznokcie w Kolorze Bordowym: Jeden Krok do Idealnego Stylu z Paznokciami Bordo i Swetrami do Sukienek
  4. Jak Pokonać Lęk Przed Bliskością i Strach Przed Związkiem - Odkryj Terapie i Poznaj Fobię Bliskości
  5. Pracownicy zdalni zwalniani częściej niż studio. Eksperci wskazują powód.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kamila Stanek
Kamila Stanek

Jestem coachem randkowym z 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się we wspieraniu singli w nawiązywaniu wartościowych relacji uczuciowych. Na blogu dzielę się sprawdzonymi technikami flirtu, small talku i umawiania randkowych spotkań. Dodaję odwagi, by każdy mógł przeżywać spełnienie w miłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły