Niesamowita cena za portret Klimta sprzed 100 lat! Kwota zwala z nóg

Niesamowita cena za portret Klimta sprzed 100 lat! Kwota zwala z nóg
Autor Marlena Rafatus
Marlena Rafatus27.04.2024 | 3 min.

Wyobrażasz to sobie? Obraz Gustawa Klimta, mistrza secesji, spoczywający przez stulecie gdzieś na Półwyspie Apenińskim, został właśnie sprzedany za kosmiczną kwotę 30 milionów euro! To niemal tyle, ile za pięć innych jego obrazów. Nieukończony "Portret panny Lieser" ostatnio wywołał niemałą sensację na rynku sztuki, a cena zwaliła z nóg samych ekspertów.

Rekordowe 30 milionów euro pod młotkiem

Aukcja sztuki w Wiedniu przeszła do historii. Ostatni portret panny Lieser autorstwa Gustawa Klimta sprzedano za astronomiczną kwotę 30 milionów euro. To największa suma, jaką kiedykolwiek zapłacono na aukcji w Europie za dzieło sztuki z początku XX wieku.

Sensacyjne wydarzenie poruszyło cały świat sztuki. Obraz arystokracji sprzed stu lat, uważany za zaginiony przez dekady, w nieoczekiwany sposób pojawił się na licytacji wiedeńskiego domu aukcyjnego. Jak doszło do tego zdumiewającego odkrycia?

Eksperci podkreślają wyjątkową wartość tego przedsięwzięcia dla kultury. Rekord cenowy na płótnie Klimta podkreśla znaczenie i wpływ, jaki miał on na sztukę nowoczesną. Dla miłośników jego twórczości to prawdziwa gratka i powód do dumy.

Tajemnicza historia odkrycia

Przez lata krążyły plotki, że portret panny Lieser przepadł podczas wojennej zawieruchy. Nikt nie spodziewał się, że w spokojnej posiadłości na obrzeżach Wiednia wisiał tak cenny obraz Klimta.

Gdy dom aukcyjny Im Kinsky wystawił dzieło na widok publiczny, wywołało to prawdziwą sensację. Koneserzy sztuki z niedowierzaniem przyjęli wieść o jego odnalezieniu. Przez dekady rozpływało się ono gdzieś w niepamięci.

Teraz przed wszystkimi stanęła zagadka: jak to możliwe, że przez tyle czasu nikt nie zdawał sobie sprawy z istnienia tego niewiarygodnego skarbu? Odpowiedź może kryć się w burzliwej historii Austrii i jej mieszkańców na początku XX wieku.

 • Przedstawiciele arystokratycznych rodów, dla których Klimt malował portrety, często padali ofiarą represji w czasie II wojny światowej.
 • Dzieła sztuki regularnie przepadały lub były ukrywane przez lata z obawy przed grabieżą nazistów.
 • Los "Portretu panny Lieser" na jakiś czas stał się nieznany, dopóki nie wpadł w ręce prywatnego kolekcjonera.

Czytaj więcej: Naukowcy odkryli tajemnice starzenia się - zaskakujące wnioski z badań

Uwodzicielska modelka w turkusie

Zdjęcie Niesamowita cena za portret Klimta sprzed 100 lat! Kwota zwala z nóg

Na jedynym zachowanym dziele sztuki Klimta z tego okresu widzimy młodą kobietę o delikatnych rysach w błękitnej sukni. Jej przypominająca porcelanę cera i niewinny wyraz twarzy kontrastują jednak z tajemniczym, wręcz uwodzicielskim spojrzeniem.

Choć wciąż nie jesteśmy w 100% pewni, kim była tytułowa "panna Lieser", prowadzone przez ekspertów badania rzucają nowe światło na jej tożsamość. Przypuszcza się, że była córką Justusa Liesera, bogatego przemysłowca i mecenasa sztuki.

Jej postać symbolizuje schyłek wspaniałej epoki arystokracji habsburskiej. Niewykluczone, że młoda kobieta z obrazu Klimta była ostatnią przedstawicielką rodu, zanim los Europy zawirował w odmętach wojny i ludobójstwa.

 • Modelka mogła należeć do znanej rodziny Lieserów, potentatów produkcji włókien.
 • Prawie na pewno pochodziła z zamożnych sfer intelektualnych i artystycznych Wiednia.
 • Jej nieznany do końca życiorys stanowi kolejną zagadkę w tajemniczej historii tego obrazu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Tworzenie Mapy Marzeń na Komputerze: Proste Kroki do Mapy Szczęścia
 2. Nietypowy zakaz w Japonii? Rząd wydał ostrzeżenie dla turystów i cyfrowych nomadów
 3. Paznokcie w Kolorze Bordowym: Jeden Krok do Idealnego Stylu z Paznokciami Bordo i Swetrami do Sukienek
 4. Jak Pokonać Lęk Przed Bliskością i Strach Przed Związkiem - Odkryj Terapie i Poznaj Fobię Bliskości
 5. Nowy znak zodiaku - jak wężownik może wpłynąć na twój horoskop
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marlena Rafatus
Marlena Rafatus

Jako psycholożka i terapeutka par specjalizuję się w problemach związkowych. Na blogu dzielę się wiedzą, jak budować udane relacje oparte na zrozumieniu, szacunku i zaspokajaniu potrzeb partnera. Pokazuję jak skutecznie komunikować się w związkach i unikać toksycznych zachowań prowadzących do cierpienia

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły