Doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy męczyli się z ortografią! Rada Języka Polskiego podjęła decyzję o rewolucyjnych zmianach w zasadach pisowni. Po latach skomplikowanych reguł i dziwacznych wyjątków, wreszcie nadchodzi upragnione uproszczenie. Czeka nas przełomowa reforma ortografii, która na zawsze zmieni sposób, w jaki piszemy po polsku.
Pisownia z wielkich liter: firmy, nazwy mieszkańców
Od teraz ortografia polska będzie jeszcze bardziej klarowna! Nadchodzące zmiany zasad ortograficznych uprością pisownię nazw firm i ich produktów. Nie będziesz już więcej miał wątpliwości, czy napisać „samochód marki ford", czy raczej „Ford" – od 2026 roku będzie to zawsze „Ford"!
Ponadto, nowe zasady ortografii wprowadzą pisownię wielką literą nazw mieszkańców miast, dzielnic i wsi. Możesz więc już teraz z dumą mówić o sobie jako Warszawiance lub Warszawianinie, bez obawy o poprawność zapisu!
Kolejna zmiana w regułach pisowni dotyczy nieoficjalnych nazw etnicznych. Czy wolimy pisać „jugol" czy „Jugol" – będzie nam to wreszcie przysługiwało prawo wyboru! To istotne porządki w ortografii, które z pewnością wpłyną na większą spójność zapisów.
Pisownia łączna i rozdzielna: przedrostki i partykuły
Czy wiesz, kiedy pisać „niby-artysta", a kiedy „nibyartysta"? A może wahasz się między „quasiaangielski" a „quasi-angielski"? Zmiana ortografii wprowadzi tu jasne reguły – wszystkie przedrostki „niby-" i „quasi-" będą pisane łącznie przed małymi literami, a z łącznikiem przed wielkimi.
- nibyartysta, nibygotyk
- quasi-Anglia, quasi-Europejczyk
Ale to nie wszystko! Porządki w ortografii obejmą też inne często mylone przypadki, jak pisownia partykuły „pół-". Odtąd będzie wiedzieć, że „pół-żartem", ale „półzabawa", więc żadnych wątpliwości.
Ciekawostką jest również nowa możliwość zapisu wyrazów powtarzanych w dwóch wariantach: z łącznikiem (np. „bij-zabij"), przez przecinek („bij, zabij") lub rozdzielnie („bij zabij"). Zyskasz więc swobodę wyrażania emocji na piśmie!
Czytaj więcej: Niezwykłe zjawisko na niebie. Ten księżyc zadziwi cię!
Zmiany w zapisie nazw własnych i przymiotników
Nareszcie skończą się dylematy pisowni nazw własnych! Zgodnie z nowymi regułami ortograficznymi, wszystkie wielowyrazowe nazwy geograficzne (np. Morze Marmara), nazwy lokali (Kawiarnia Literacka), a nawet pomników i cmentarzy będą zapisywane wielkimi literami.
Ale nie tylko! Porządki w ortografii objęły również kwestię przymiotników odnazwiskowych. Od 2026 roku takie określenia jak „dramat szekspirowski" czy „epoka zygmuntowska" będą już na stałe zapisywane małymi literami.
Wyjątek stanowią archaiczne formy przymiotników, gdzie dopuszczalna będzie zarówno duża, jak i mała litera. Będziesz więc mógł zapisać „poezja miłoszowa" lub „poezja Miłoszowa" – taka dowolność z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom polszczyzny!
Jak widać, nadchodząca zmiana ortografii wprowadzi istotne uproszczenia i ujednolicenia w sposobie zapisu wielu kluczowych słów. Dzięki temu pismo będzie bardziej intuicyjne i łatwiejsze do przyswojenia. To prawdziwa rewolucja reguł pisowni!