Wizyta w Krainie Czarów: Dom Oli i Jarka Włodarczyków

Wizyta w Krainie Czarów: Dom Oli i Jarka Włodarczyków
Autor Marlena Rafatus
Marlena Rafatus12 stycznia 2024 | 6 min

Wizyta w Krainie Czarów to opowieść o niezwykłym domu Oli i Jarka Włodarczyków w Toruniu. Ich mieszkanie urządzone jest w bardzo klimatyczny, kolorowy i pełen symboliki sposób. Wszystko pod okiem konserwatora zabytków, bo kamienica ma ponad 100 lat. W artykule przeczytasz o tym, skąd wzięły się motywy krów we wnętrzu i dlaczego przedmioty wędrują po domu. Poznasz też historię mieszkańców, ich pasje i marzenia.

Nieoczywista symbolika i zestawienia

Dom Oli i Jarka Włodarczyków w Toruniu urządzony jest w bardzo niecodzienny sposób. Pełno w nim nietypowych dodatków, które tworzą zaskakujące zestawienia. Jak na przykład betonowe rzeźby Adama i Ewy w sypialni obok antycznej ściany-muralu. Albo obraz „Dziewczyna z perłą” Vermeera w łazience. Tego typu zabiegi to kwintesencja eklektyzmu, który uwielbiają gospodarze.

Wnętrze pełne jest symboli i nawiązań do zainteresowań domowników. Przykładem jest kamienna flecistka na tarasie, upamiętniająca dawną szkołę muzyczną w kamienicy. Albo obrazy krów, będące hołdem dla córki Niny zwanej od dziecka Mucią. Te nieoczywiste akcenty dodają przestrzeni wyjątkowego klimatu.

Dlaczego krowy?

Skąd wzięły się motywy krów w całym domu Oli i Jarka? Otóż ich córkę Ninę od małego nazywają Mucią, bo jako dziecko bardzo charakterystycznie piła mleko. Przezwisko przylgnęło do niej na dobre i stało się inspiracją do wprowadzenia krowich dodatków w wystroju mieszkania. To swoisty hołd dla Muci - patronki tego niezwykłego domu.

Wędrujące przedmioty z duszą

Ciekawym zjawiskiem w domu Oli i Jarka jest wędrówka przedmiotów. Meble, lampy, obrazy często zmieniają swoje położenie, w zależności od nastroju i potrzeb mieszkańców. Niektóre z nich mają swoją historię i znaczenie.

Jest na przykład manekin z czerwoną lampą zamiast głowy. Kiedyś stał przy stole, później na parapecie, a obecnie osiadł na szafie. Albo krzesła z portretami domowników, namalowanymi przez zaprzyjaźnioną artystkę. Te wędrujące przedmioty z duszą tworzą niepowtarzalny klimat wnętrza.

Ulubione miejsca

W domu Oli i Jarka jest wiele ulubionych miejsc, które zmieniają swoje funkcje. Jednym z nich jest wysoka ława przy oknie w jadalni. Służy zarówno jako siedzisko, jak i miejsce do przechowywania książek. To tutaj domownicy lubią spędzać czas na czytaniu i podziwianiu widoków za oknem.

Czytaj więcej: Odkryj Moje Życie na Wsi - Autentyczne Opowieści i Wrażenia z Wiejskiego Życia

Kolorowe wnętrza pod okiem konserwatora

Mieszkanie Oli i Jarka urządzone jest w bardzo kolorowy, wręcz jaskrawy sposób. Wnętrze wypełniają intensywne barwy - zieleń, róż, turkus, pomarańczowy. Nie brakuje też wzorzystych tapet, kwiecistych obrazów i ręcznie malowanych mebli.

Przy projektowaniu wystroju trzeba było jednak uwzględnić zalecenia konserwatora zabytków. Kamienica ma bowiem ponad 100 lat i podlega ochronie. Dlatego np. nie można było dzielić mieszkania ścianami. Kolorowe wnętrze jest więc kompromisem między gustem mieszkańców a wymogami konserwatorskimi.

Ulubione kolory

Ulubionym kolorem Oli jest zieleń, dlatego postawiła na niego urządzając kuchnię. Jarek uwielbia turkus, który pojawia się głównie w holu. Nina preferuje róż, więc jej pokój utrzymany jest właśnie w tej barwie. Mimo konserwatorskich ograniczeń udało się stworzyć bardzo kolorowe wnętrze.

Obrazy w każdym kącie

Wizyta w Krainie Czarów: Dom Oli i Jarka Włodarczyków

Trudno nie zauważyć, że w domu Oli i Jarka znajduje się bardzo dużo obrazów. Właściwie każdy kąt jest nimi wypełniony. Są to zarówno reprodukcje znanych dzieł, jak i prace lokalnych artystów.

W korytarzach wiszą witrażowe wersje "Mona Lisy" czy "Dziewczyny z perłą". W pokojach znajdziemy portrety domowników lub martwe natury. Obrazy dodają wnętrzu artystycznego charakteru i są odbiciem zainteresowań mieszkańców sztuką.

Ulubione obrazy

Do ulubionych obrazów Oli należy "Dziewczyna z perłą" - jej reprodukcja pojawia się w kilku pomieszczeniach. Jarek uwielbia natomiast mural z rysunkiem patentowym fortepianu w salonie. Dla Niny wyjątkowy jest wielki portret przy łóżku, przypominający ją samą. Te osobiste upodobania idealnie odzwierciedlają eklektyczny charakter wnętrza.

Opowieść o marzeniach i miłości

Całe mieszkanie Oli i Jarka opowiada historię spełnienia marzeń i wielkiej miłości. Oboje od zawsze chcieli mieszkać w starym mieście, w klimatycznej kamienicy. Gdy znaleźli to wymarzone 200-metrowe mieszkanie, włożyli całe serce w jego urządzenie.

Klimatyczne wnętrze odzwierciedla ich zainteresowania, pasje i miłość do sztuki. Pełno w nim osobistych akcentów, pamiątek i prezentów. Każdy przedmiot ma swoją historię i znaczenie. Dlatego całość tworzy tak spójną, choć nieoczywistą opowieść o spełnieniu marzeń.

Dom pełen uczuć

Najważniejszy dla Oli i Jarka jest klimat pełen uczuć. Ich dom to przede wszystkim ludzie, emocje i wspomnienia. Dlatego urządzili go w taki sposób, by emanował miłością, radością i bliskością. To właśnie uczucia są motorem napędowym całej tej niezwykłej aranżacji.

Podsumowanie

Artykuł opisuje niezwykłe mieszkanie Oli i Jarka Włodarczyków w Toruniu. Jego wystrój pełen jest zaskakujących dodatków, osobistych akcentów i przedmiotów z duszą. Całość tworzy barwną opowieść o spełnieniu marzeń i wielkiej miłości.

Przewodnim motywem we wnętrzu są krowy, będące hołdem dla córki Niny zwanej Mucią. Nie brakuje też odwołań do muzyki i malarstwa, które są pasją gospodarzy. Mieszkanie urządzone jest w jaskrawych kolorach, ale z poszanowaniem zaleceń konserwatora zabytków.

Każdy przedmiot ma w tym domu swoją historię i wędruje po wnętrzu, zmieniając lokalizacje. To sprawia, że przestrzeń emanuje ciepłem i niezwykłym klimatem. Artykuł w bardzo barwny sposób przybliża czytelnikom tę wyjątkową aranżację.

Tekst przekazuje też uniwersalne przesłanie, że dom to przede wszystkim ludzie i emocje. Dlatego najważniejsze jest urządzenie go w taki sposób, by emanował miłością i radością. To właśnie uczucia tworzą prawdziwy klimat wnętrza.

5 Podobnych Artykułów

  1. Tworzenie Mapy Marzeń na Komputerze: Proste Kroki do Mapy Szczęścia
  2. Nietypowy zakaz w Japonii? Rząd wydał ostrzeżenie dla turystów i cyfrowych nomadów
  3. Paznokcie w Kolorze Bordowym: Jeden Krok do Idealnego Stylu z Paznokciami Bordo i Swetrami do Sukienek
  4. Jak Pokonać Lęk Przed Bliskością i Strach Przed Związkiem - Odkryj Terapie i Poznaj Fobię Bliskości
  5. Pracownicy zdalni zwalniani częściej niż studio. Eksperci wskazują powód.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marlena Rafatus
Marlena Rafatus

Jako psycholożka i terapeutka par specjalizuję się w problemach związkowych. Na blogu dzielę się wiedzą, jak budować udane relacje oparte na zrozumieniu, szacunku i zaspokajaniu potrzeb partnera. Pokazuję jak skutecznie komunikować się w związkach i unikać toksycznych zachowań prowadzących do cierpienia

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły